top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Co zrobić, gdy na polskiej plaży spotkasz FOKĘ?


Foka na plaży w Łebie, 22 września 2022

Foka na plaży nad polskim morzem to widok rzadki, aczkolwiek się zdarza. Nam się poszczęściło i jedną z takich dzikich foczek dane nam było zobaczyć... i jej pomóc.


Nie wiedziałam, że na plażach nad Bałtykiem można spotkać dzikie foki. O tym, że to możliwe, dowiedzieliśmy się z tablicy informacyjnej na Ruchomych Wydmach w Łebie. Kto by pomyślał, że wiedza z tej tablicy przyda nam się 24 godziny później...


Tablica informacyjna w Słowińskim Parku Narodowym, na Ruchomych Wydmach (Łeba)

Z tablicy informacyjnej wyczytaliśmy, że foki wychodzą na brzeg by odpocząć i że należy dać im spokój ;) Trzymać się ok 20-30 m od nich, a teren wokół foki najlepiej ogrodzić patykami, by gapie nie podchodzili za blisko. Foczki nie można płoszyć, zaganiać do wody czy głaskać (to dzikie zwierzę, może przenosić wiele chorób i może was ugryźć).


ALE!


Każdą fokę znajdującą się na plaży należy zgłosić odpowiednim służbom, które przyjadą ją zbadać. Jeśli wymaga leczenia i pomocy, zabierają ją do lecznicy, a jeśli wszystko jest ok, wówczas wraca do morza. Ok, tyle się dowiedzieliśmy.


24 godziny później, gdy wyszliśmy na plażę by pójść na spacer, naszym oczom ukazało się małe zbiegowisko. W tym właśnie momencie foka wychodziła z morza na plażę. ZONK! Niestety przy samej plaży nie uświadczyliśmy tego samego szyldu co na Ruchomych Wydmach. Coś wiedzieliśmy, ale gapie ewidentnie nie wiedzieli nic (tak jak my jeszcze chwilę wcześniej...). Foka na plaży wzbudzała sensację, każdy chciał sobie z nią zrobić zdjęcie. I tu uwaga - zrobienie zdjęcia z daleka jest ok, ale podchodzenie jej z aparatem pod sam pyszczek już ok nie jest...


Zadzwoniłam na BŁĘKITNY PATROL WWF, pod numer telefonu 795 536 009. Zgłosiłam dokładnie w którym miejscu znajduje się foczka, wysłałam jej zdjęcie. Z czasem foka została otoczona gałęziami i czekała na przyjazd służb, które zabrały ją na leczenie. Z tego co widzieliśmy, mogła mieć problem z lewą łapą. Cieszę się, że znaleźliśmy się w tym nielicznym gronie osób, które dzwoniły by ją zgłosić i dzięki temu uzyskała pomoc.


Ubolewam jednak, że takie szyldy informacyjne nie znajdują się przy każdym wejściu na plażę albo na co drugim. Tak więc podsumowując - jeśli zdarzy ci się spotkać na plaży fokę, zadzwoń np. na Błękitny Patrol WWF lub Stację Morską w Helu (tel. 601 88 99 40) i zgłoś jej położenie.


Foczka na plaży w Łebie, 22 wrześniaZobacz więcej:
Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page