top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Co to jest TEKST ALTERNATYWNY do zdjęcia?


Wyjasniam na przykładzie, co to jest tekst alternatywny i gdzie się znajduje

Zastanawialiście się kiedyś, czym jest tekst alternatywny wpisywany do zdjęcia? Poznaj zastosowanie alt tekstu i jak poprawnie go wprowadzać.


Po raz pierwszy z tekstem alternatywnym spotkałam się w aplikacji Instagram, gdy pod okienkiem z opisem do zdjęć pojawiły mi się jeszcze inne - wprowadź tekst alternatywny. Co to jest? Po co to jest? Co ja mam tu wpisać? Wiele osób popełnia ten sam błąd kopiując opis zdjęcia i wrzucając go w treść alternatywną. Są i tacy, którzy opisów nie tworzą wcale, wrzucając tylko serię #hashtagów. A nie o to w tym chodzi.


Tekst alternatywny - co to?


Tekst alternatywny opisuje to, co na zdjęciu się znajduje, np. Na zdjęciu znajduje się rodzina: mama i tata z synem, bawią się nad wodą lepiąc zamek z piasku w słoneczny, letni dzień. Tekst alternatywny pojawia się w momencie, gdy z jakiegoś powodu mamy za słabe łącze internetowe i zdjęcie nie jest w stanie się wgrać. W jego miejscu pojawia się podany przez nas opis.


Kolejne zastosowanie tekstu alternatywnego to ukłon w stronę osób słabo widzących/ z wszelkimi wadami wzroku. Przeglądarki dostosowane do potrzeb takich osób "czytają" zdjęcia zawarte w tekście, właśnie po opisach alternatywnych.


Tego tekstu nie widać, on jest wklejony w kod strony. Nie mylić go z podpisem pod zdjęciem. Nie polegałabym też na opcji tworzenia takiego tekstu automatycznie, wolałabym mieć jednak większą kontrolę nad tym, co tam się znajdzie.


Strony internetowe, które mają poprawnie wprowadzane teksty alternatywne są przez boty/ algorytmy traktowane lepiej i są lepiej pozycjonowane.Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page