top of page

W powiecie wodzisławskim działa... klub dla swingersów

Społeczeństwo w Polsce mamy bardzo podzielone - jedni o sprawach erotycznych nie mówią wcale, bo jest to dla nich sfera tabu, drudzy wręcz przeciwnie - nie mają problemu z tym by o sprawach seksu i swoich preferencji mówić otwarcie. O tym, że żyją wśród nas swingersi wiedzą zazwyczaj tylko ci, którzy sami swingują.

180517_1627590521_64384700.jpg
173421_1608640690_16590900.jpg

Jak pielęgnować żywą choinkę?

Choinka żywa czy sztuczna? Jeszcze kilkanaście lat temu strojenie żywej choinki w domu na święta Bożego Narodzenia było rzadkością. Większość rodzin stawiała na sztuczne drzewka. Z czasem popularność żywych choinek zaczęła jednak wzrastać i dziś widok takiego drzewka w domu nie budzi już u nikogo zdziwienia.

Bo piękno jest w tobie, czyli pomysł na biznes w młodym wieku

Dwie siostry – jedna pasja. Razem prowadzą gabinet kosmetyczny ‘Stań się piękna’.

o_stan-sie-piekna-9.jpg
DSC_0244.jpg

Anna Danelska: Seniorzy też potrzebują przytulania

Radość, spokój, obniżenie poziomu stresu, pozytywny nastrój – wszystko to niesie ze sobą przytulanie i nie ma znaczenia, czy przytulimy się do zabawki, do psa czy kota. A już szczególnie do dziecka. Efekty mogli poczuć seniorzy z Domu Bez Barier „Maja”. Jakież było zaskoczenie, gdy dziecko okazało się… lalką!

Dzień Świętego Marcina, rogale świętomarcińskie czyli o tradycji prosto z Poznania

Skąd wzięły się rogale świętomarcińskie? Kim był święty Marcin? Po wiedzę w temacie udałam się do źródła, czyli do Poznania.

183740_1636453071_20403700.jpg
balkany_20.jpg

Autostopem przez świat - bałkańska przygoda Asi i Adama

Joanna – pracuje na siłowni w Katowicach, prowadzi zajęcia z gimnastyki rekreacyjnej dla dzieci, dodatkowo studiuje dziennie Aktywność Fizyczną i Żywienie w Zdrowiu Publicznym na AWF-ie. Ma 25 lat, razem z Adamem studiuje na tym samym kierunku. To rodowita wodzisławianka. Adam – jest trenerem personalnym, pracuje w tym samym miejscu co Asia. Dodatkowo trenuje street workout z drużyną z Gliwic, Kaczkov Squad. Ma 21 lat i pochodzi z Gliwic. Razem pracują, razem studiują, razem podróżują. Ich ostatnia wyprawa trwała miesiąc. Asia i Adam postanowili zwiedzić państwa bałkańskie. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że dokonali tego… jadąc na stopa.

Gdy jeździmy, dzieje się sporo. Nawet zwierzyna wychodzi z lasu - rozmowa z Kabaretem Smile

Ile 'kosztowała' ich zwykła kawa i dlaczego musieli po niej rozebrać połowę busa? Kto wywabia zwierzynę z lasu, gdy wsiada za kółko? Dlaczego na ich występ przyjechała straż pożarna? O tym i wielu innych 'smaczkach' z trasy opowiedzieli Michał Kincel, Andrzej Mierzejewski oraz Paweł Szwajgier z Kabaretu Smile.

179004_1623442901_67707200.jpg
AGA_0957.JPG

Rodzicu. Zastanów się, jakie zdjęcia publikujesz w sieci

8 grudnia w sali klubowej Wodzisławskiego Centrum Kultury odbyła się konferencja pn. "Dziecko w świecie cyfrowym”. Jednym z omawianych zagadnień były cyfrowe zagrożenia dzieci i młodzieży. Konferencję poprowadził dr Jakub Andrzejczak, profesor Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej. 

Ze zmianami nie należy czekać do Nowego Roku. Trzeba je wprowadzać od razu

Nowy Rok kojarzy nam się między innymi ze zmianami i celami, które sobie zakładamy - co chcielibyśmy osiągnąć, co chcielibyśmy zmienić. Czasem jednak ze zmianami czekamy zbyt długo. O tym jak pomóc sobie czy bliskim, o tym jakie błędy popełniamy w relacjach z innymi, jak rozmawiać z dziećmi, nad czym warto się zastanowić i gdzie szukać pomocy rozmawialiśmy z pedagogiem i doradcą rodzinnym, Martą Marczyk oraz edukatorem seksualnym, Agnieszką Surdyk-Małką z wodzisławskiej poradni "Porozmawiajmy o...".

185452_1640858913_34759600.jpg
185956_1642152166_13236700.jpg

Wspiera mentalnie kobiety w ciąży. Poznaj, kim jest doula

Kiedy w mediach plotkarskich pojawiła się informacja, że księżna Meghan Markle będąc w swojej pierwszej ciąży zdecydowała się na pomoc douli, pojawiły się pytania – kim jest doula? Okazuje się, że doula to żaden amerykański wymysł i kolejny kaprys księżnej, a realna pomoc. Doule są także w Polsce. Czym się zajmują? Jaka jest różnica między doulą a położną?

Jak masaż wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie? Wywiad z masażystką

Natalia Legierska przez kilka lat pracowała jako masażystka w klubie piłkarskim GKS Jastrzębie. O spiętych mięśniach i sposobach ich rozluźniania wie zatem całkiem sporo. Spotkałam się z nią, by porozmawiać o wpływie masażu na nasze zdrowie i samopoczucie.

AGA_6187.JPG
186784_1643890322_04916800.jpg

Skąd się bierze uczulenie na hybrydę?

Czy wiesz, że manicure hybrydowy może powodować nieprzyjemne reakcje alergiczne? Jak do nich dochodzi, jak im zapobiegać i do czego to może doprowadzić opowiedziała Ewa Leipelt, stylistka i instruktor stylizacji paznokci, która w swoim gabinecie widziała już naprawdę trudne przypadki.

O męskich sprawach słów kilka. Jakie badania profilaktyczne wykonuje się u mężczyzn?

O badaniach profilaktycznych kobiet mówi się bardzo dużo: mammografia, cytologia, USG piersi, wizyta u ginekologa co najmniej raz w roku. Przypominają o tym reklamy w TV, broszury itd. A jak jest z mężczyznami? Jakie badania profilaktyczne wykonują panowie? Czy w ogóle są jakieś badania, którym powinni się poddawać? Na to pytanie odpowiedział dr n. med. Bartłomiej Muszewski, lekarz rodzinny z Wodzisławia Śląskiego.

_DSC0007.JPG
FSbyAK (57).JPG

Depresja poporodowa to choroba, którą się leczy. Lekceważona, może doprowadzić nawet do śmierci

23 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Z tej okazji pochylamy się nad tematem depresji poporodowej, na którą mogą zachorować zarówno kobiety… jak i mężczyźni.

Kręci biodrami z prędkością światła. Poznajcie Sylwię, polską tancerkę samby w Rio

Sylwia pochodzi z Podkarpacia. Już w wieku 4 lat wiedziała, że chce tańczyć sambę. Dziecięce marzenie udało się zrealizować - i to jak! Polka sambę tańczyła z najlepszymi, podczas karnawału w Rio, na słynnym Sambodromie. I zrobi to ponownie.

187871_1646512227_54984800.webp
280078413_689511702167941_7780319936160564841_n.jpg

Dobrze dobrany zdziała cuda, źle dobrany może wyrządzić krzywdę. O czym mowa? O biustonoszu

Duże, średnie, małe – nie ważne jakie. Ważne jest to, jak o nie dbamy. O tym jak poprawnie dobrać biustonosz, by podkreślić największe kobiece atuty oraz o tym jak dbać o bieliznę opowiedziała Sylwia Małczok, brafitterka z salonu Silva. 

Kleszcze. Jak chronić siebie i zwierzęta?

Pomimo dostępności szerokiej gamy środków do walki z tymi małymi, ale jakże groźnymi pasożytami ludzi i zwierząt ich liczebność rośnie, pojawiają się wszędzie. Dlaczego tak się dzieje i co możemy zrobić aby wyeliminować zagrożenie płynące z kontaktu z kleszczem opowiedział nasz gość, lekarz weterynarii Paweł Staniczek.

image0.jpeg
jak_szukać_psychologa_lekarza_psychiatrę.JPG

Pomoc psychologiczna. Jak świadomie i dobrze wybrać lekarza psychiatrę i psychoterapeutę?

​Jeszcze kilkanaście lat temu mit dotyczący lekarzy psychiatrów oraz psychoterapeutów był bardzo silny i niezwykle krzywdzący, zarówno dla samych zainteresowanych, jak i potencjalnych pacjentów, których uważano za osoby głęboko zaburzone. Jedyny obraz leczenia psychiatrycznego jaki mieliśmy to ten pochodzący często z filmów, który tak naprawdę miał niewiele wspólnego z rzeczywistością. O mitach oraz o tym, na co należy zwrócić uwagę szukając specjalisty dla siebie rozmawiamy z Barbarą Tlałką, psychologiem, certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień oraz lekarzem psychiatrą, Marcinem Urbańskim.

Alkohol? Nie tylko on staje się źródłem uzależnień

Gdy mówimy o uzależnieniach, w pierwszej kolejności myślimy o alkoholu. Nie jest on jednak jedynym źródłem ludzkich dramatów. Uzależnić można się także od narkotyków, dopalaczy, pornografii oraz sprzętów elektronicznych, gier wideo, Internetu i wielu innych rzeczy. O tym co zrobić, gdy widzimy, że osoba nam bliska może mieć problem rozmawiamy z Barbarą Tlałką, psychologiem, certyfikowanym specjalistą psychoterapii uzależnień oraz lekarzem psychiatrą, Marcinem Urbańskim.

jak_szukać_psychologa_lekarza_psychiatrę.JPG
Prace społecznie użyteczne na rzecz szkoły dla nieletnich za złamanie prawa. Czy społeczeń

Prace społecznie użyteczne na rzecz szkoły dla nieletnich za złamanie prawa. Czy społeczeństwo powie „tak”?

Uzależnienia to nie tylko problem osób dorosłych. W poważne tarapaty wpadają coraz młodsi obywatele naszego kraju, przez co konieczne było wprowadzenie zmian w prawie.

Co cię do tego doprowadziło, czyli dlaczego dochodzi do samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży?

9 maja w Pałacu Dietrichsteinów w Wodzisławiu Śląskim odbyło się szczególne spotkanie poświęcone tematyce samookaleczeń wśród dzieci i młodzieży, które w ostatnich miesiącach  - niestety - przybiera na sile. Na co zwracać uwagę? Co do tego doprowadza? Jak pomóc?

Co cię do tego doprowadziło, czyli dlaczego dochodzi do samookaleczeń wśród dzieci i młodz
higiena snu

Higiena snu a zdrowie psychiczne. Sypiasz źle? Dowiedz się dlaczego

Nowiny Wodzisławskie kontynuują cykl materiałów poświęconych zdrowiu psychicznemu. Tym razem lekarz psychiatra Marcin Urbański oraz specjalista psychoterapii uzależnień Barbara Tlałka opowiedzieli o tym, jak istotny w naszym życiu jest… sen.

bottom of page