top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

OBOWIĄZKI ŚWIADKA. Czym zajmuje się świadek i świadkowa na weselu?


Świadek i świadkowa (lub para tej samej płci) pomagają Państwu Młodemu w obowiązkach związanych z weselem i jego organizacją
Świadek i świadkowa (lub para tej samej płci) pomagają Państwu Młodemu w obowiązkach związanych z weselem i jego organizacją

Były zaręczyny, będzie ślub! Czas podjąć kolejną decyzję - wybór świadka i świadkowej (lub pary tej samej płci) na wasze wesele.


Jakie są obowiązki świadka i świadkowej ?


Świadek to "prawa ręka" Pana Młodego, a świadkowa "prawa ręka" Panny Młodej. Pomagają w przygotowaniach do waszego Wielkiego Dnia i podczas samej uroczystości. To osoby, na których wiecie, że możecie polegać. Najczęściej to bliskie przyjaciółki / przyjaciele lub rodzeństwo. Osoby, które zapanują nad ogniem, nie stracą zimnej krwi, potrafią się zorganizować i załatwić drobne sprawunki. Świadek i świadkowa dzielą się obowiązkami jeśli jest taka konieczność.


Świadek i świadkowa (lub para tej samej płci) pomagają Państwu Młodemu w obowiązkach związanych z weselem i jego organizacją

Doradzają


Jeśli w czymś wyglądasz źle, oni ci to powiedzą wprost. Makijaż, fryzura, suknia, buty, garnitur, dekoracje florystyczne. Trzeba jednak pamiętać, by decyzje były podejmowane zgodnie z gustem i upodobaniami Młodych, a nie wg. widzi mi się świadka/ świadkowej.


Wieczór panieński i wieczór kawalerski


Na barkach świadka spoczywa organizacja wieczoru kawalerskiego, a na barkach świadkowej - wieczoru panieńskiego i wszystkich atrakcji z nimi związanych (polecam się na pamiątkowe sesje zdjęciowe). Zdarza się jednak, że Panna Młoda współorganizuje swój wieczór, podobnie jak Pan Młody.


Pomoc w przygotowaniach


Świadek pomaga Panu Młodemu w ubieraniu garnituru, muszki/ krawatu, sprawdza, czy wszystko jest spakowane do samochodu (jeśli spodziewacie się "bram" to alkohol, słodycze dla dzieci i co tam jeszcze chcecie), czy są obrączki, jeśli macie wykupiny to czy są zabrane wszystkie gadżety na ten moment itd.


Świadkowa z kolei pomaga Pannie Młodej w zakładaniu sukni, butów i dodatków, zabiera ze sobą chusteczki, kilka przyborów do poprawienia makijażu, ogarnia kwestię wykupin Panny Młodej. Prawdopodobnie świadkowa będzie musiała pomóc Pannie Młodej w toalecie, szczególnie jeśli ta ma bardzo okazałą suknię ślubną lub suknię z trenem.


Świadkowa pomaga pannie młodej w zakładaniu sukni ślubnej i dodatków
Świadkowa pomaga pannie młodej w zakładaniu sukni ślubnej i dodatków

Sprawują pieczę nad tym, co dzieje się na sali


Świadek na weselu wie, kiedy będzie tort i informuje o tym gości, podobnie jak o innych atrakcjach. Pilnuje, by na stołach niczego nie zabrakło (szczególnie alkoholu). Dopytuje gości czy czegoś im brak. Łagodzi sytuacje kryzysowe tak, by nie zaprzątać tym głowy Państwu Młodemu.


Spotkanie ze świadkami przed ślubem


Państwo Młodzi powinni przed ślubem odbyć pogawędkę ze swoimi świadkami i przekazać im wszystkie najistotniejsze informacje (kto z kim nie może siedzieć, kto z kim ma 'kosę', co o której godzinie wjeżdża na salę, jakie są atrakcje, co i gdzie szukać w razie konieczności, co wieziecie ze sobą w samochodzie i kogo wieziecie w samochodzie itd.).


Świadkowie w Urzędzie Stanu Cywilnego lub w Kościele podpisują się pod protokołem zawarcia związku małżeńskiego. Muszą mieć przy sobie dowody osobiste (w przypadku ślubu cywilnego również Państwo Młodzi muszą mieć przy sobie dowód).


Czy rola świadka i świadkowej jest trudna? Nie powiedziałabym, ale jest na pewno męcząca i absorbująca. Uważam jednak, że w momencie, gdy na świadka bierzesz kogoś ci bliskiego, współpraca idzie wam bardzo naturalnie i przebiega całkiem sprawnie i przyjemnie.


Świadek na ślubie sprawuje pieczę nad obrączkami
Świadek na ślubie sprawuje pieczę nad obrączkami

*Wedding planer / wedding planerka


W momencie gdy zatrudniasz wedding planera / planerkę, wówczas rola świadka i świadkowej ogranicza się na sali tylko do roli gościa.


Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiYorumlar


bottom of page