top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

KOLOROWY DYM do zdjęć. Jakiego użyć? Jak z niego korzystać? Poradnik


Jak korzystać z kolorowego dymu?

Korzystaliście kiedyś z kolorowego dymu? Nie? Jeśli myślicie nad tym po raz pierwszy, z pewnością macie w głowie znaki zapytania, np. czy użycie kolorowych rac nie grozi jakimś przypałem... Korzystałam z kolorowego dymu i mam dla was kilka istotnych informacji. I wyprzedzając wasze pytania - przypału na szczęście nie zaliczyłam.


Kolorowy dym. Czas dymienia ma znaczenie


Kolorowe race dymne wyglądają naprawdę efektownie na zdjęciach - to fakt. Ale żeby tak było, trzeba wybrać DOBRE i długo dymiące. Z doświadczenia wiem, że nie ma sensu kupowanie tych, które dymią poniżej minuty (bo szybko się wypalają, kolor jest słaby, efekt też mizerny). Im dłużej dymią, tym lepiej.


Blade kolory kolorowego dymu. Magia Lightrooma lub Photoshopa


Często się zdarza, że efekt dymu trzeba w programie graficznym nieco podciągnąć - wyostrzając dym i podciągając kontrast. Zdjęcie zyskuje wówczas większy dynamizm.


Przypał? Niekoniecznie


Też miałam te obawy - czy jak odpalę kolorowy dym, ktoś nie wezwie Straży Pożarnej lub Straży Miejskiej. Na szczęście taki scenariusz nigdy nie miał miejsca, ale może też dlatego, że do odpalania rac nie wybierałam centrum miasta ani miejsc gęsto zabudowanych domostwami. Zawsze były to odległe, spokojne miejsca, a ludzie, którzy spacerowali z daleka widzieli fotografa i parę, która pozowała na tle kolorowego dymu.


Kolorowy dym i zapach siarki


Coś, czego na zdjęciach nie widać, a w realu czuć. Niestety, ale po sesji w kolorowym dymie ubrania śmierdzą siarką.


Butelka z wodą


Niby nie ma takiej konieczności, ale ja wolę dmuchać na zimne, więc na sesje plenerowe z racami zabierałam zawsze ze sobą słoik i butelkę wody by wypalone race jeszcze dodatkowo zalać. Gdy race odpalaliśmy na weselu w ogrodzie, wówczas najpierw pytałam obsługę, czy mogę to zrobić, a jeśli wyrażali zgodę to prosiłam ich o pojemnik/ wiaderko z wodą. Zawsze wszystko odbywało się bez problemu :)Skąd wieje wiatr?


Zanim odpalisz race sprawdź, z której strony wieje wiatr i zastanów się nad ustawieniem swoich modeli. Jeśli najpierw odpalisz racę, możesz tego pożałować, bo może się okazać, że dym leci nie w tą stronę co chcesz i zanim przeorganizujesz modeli, raca się wypali...


Uwaga, parzy!


Kolorową racę możecie odpalić stawiając ją na ziemi, ale możecie ją też trzymać w ręce. Tu jednak uwaga - górna część racy się nagrzewa i może parzyć, dolna część (mniej więcej od połowy) jest zimna. Trzeba trzymać ją w dolnej części, na wyprostowanej ręce, z daleka od twarzy. UWAGA! To się zdarza bardzo rzadko, ale taka raca może wybuchnąć...


Uwaga na dzieci


Jeśli decydujesz się na odpalenie rac dymnych, a w pobliżu bawią się dzieci, zadbaj o ich bezpieczeństwo. Ciekawe dzieci będą chciały podejść i dotknąć dymiącego przedmiotu lub wejść w kolorową chmurę.


Czy brudzi?


Cóż, mnie się nie zdarzyło, aby kolorowy dym sam w sobie brudził (za to może pobrudzić was wypalona flara).


Mam nadzieję, że mój mini poradnik nieco wam pomógł ;) Swoje race najczęściej zamawiałam na Allegro ze względu na przystępną cenę i duży wybór.


Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiCommenti


bottom of page