top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

6 sposobów na to, jak robić ładne zdjęcia w podróży




Jak robić zdjęcia w podróży? Co fotografować? Jak fotografować? Co zrobić, żeby nasza galeria zdjęć nie była monotonna i nudna? Jak robić ciekawe zdjęcia? Odpowiadam na te i wiele innych pytań.


Wakacje, krótki urlop, jednodniowy wyjazd. Bez względu na okoliczność i długość pobytu poza domem, robię zdjęcia - zarówno telefonem jak i profesjonalnym aparatem. Czasem mnie ponosi. Zdjęć robię bardzo dużo i choć z każdym kolejnym wyjazdem mówię sobie, że tym razem będzie inaczej i przywiozę o połowę mniej zdjęć, w praktyce wychodzi jak zawsze. Robię je jednak z głową. Nie mam kilkudziesięciu ujęć w jednej pozie, w jednym miejscu. Cała karta zapełniona jest różnorodnymi kadrami z których wybieram te, które wywołam albo zamieszczę w albumie.


Ok, ale jak sprawić, by nasza galeria nie była nudna, monotonna i taka... bez wyrazu? By nie zapełnić karty pamięci bezsensownymi zdjęciami?



Oto 6 moich sposobów na poprawienie swoich zdjęć w podróży:


- Temat zdjęcia. Zanim cokolwiek sfotografujesz, przyjrzyj się, co tak naprawdę chcesz uchwycić. Co jest tematem zdjęcia? Osoba, która zwróciła twoją uwagę? Urocza kawiarenka? Kolory? Kwiaty? Bawiące się dziecko? Niech TO co cię urzekło będzie tematem zdjęcia. Nie fotografuj bezmyślnie wszystkiego i niczego, bo fotografia w ogóle nie przyciągnie wzroku. Nikt się nad nią nie będzie rozpływał nawet dwóch sekund. A chodzi przecież o to, by się zatrzymał, popatrzył i zobaczył to, co ty.


- Patrz na linie. Linie w sensie by horyzont był prosty, by nie ucinać budynków w dziwnych miejscach, by ściany były proste. Owszem, ściany nigdy nie będą idealnie proste, bo to zrobi za nas program graficzny, który może nam zdjęcie wyprostować, ale im lepiej wykonane zdjęcie, tym mniej strat kadru przy późniejszym jego prostowaniu. Prostuj kadr, nie ucinaj budynków.


- Od ogółu do szczegółu. Pokaż zarówno to, co cię otacza, w szerokim kadrze, jak i szczegóły, np. zdobienia z bliska, ornamenty, kwiaty, detale. Od szerokich kadrów po te zrobione z bliska. I pokazuj zdjęcia naprzemiennie - szeroki kard, szeroki kard, przerywnik na coś ciaśniejszego i mniejszego, znowu coś w szerszym spojrzeniu i przerywnik na coś bliższego. Dzięki temu oglądający nasze zdjęcia nie będą się nudzić, bo galeria będzie ciekawsza.


- Wyjazd to nie tylko selfie. Owszem, wspólne zdjęcia są super sprawą, ale pamiętajcie, żeby pokazać też to, co cię otacza (i na odwrót też - żeby nie pokazywać tylko tego co nas otacza bez nas na zdjęciach). WAŻNE! Aby zdjęcie było ciekawsze w odbiorze, zadbaj o to, by pokazał się na nim czynnik ludzki, nie tylko ty/ty i partner/ ty i twoja rodzina. Pokazuj trasę do miejsca docelowego, samo miejsce, ciekawostki, detale, zdobienia...



- Zdjęcia z zaskoczenia też są super. Jak dla mnie, te są najlepsze - z zaskoczenia, czy te "podejrzane". Pokazują prawdziwość sytuacji, nie ma tam nic ustawianego, pozowanego. Są szczere i z pewnością przyciągną więcej uwagi niż zwykła pozowana fotografia. Dlaczego? Bo tam się coś dzieje. Ta fotografia coś opowiada.


- Pilnuj góry i pilnuj dołu. O co w tym chodzi? Ten błąd widzę dość często. Robimy komuś zdjęcie nie kontrolując tego, co dzieje się wokół tej osoby. Czy nie ucinamy mu nóg i rąk lub części głowy, czy nie zostawiamy za dużo góry, a ucinamy dół i na odwrót - za dużo dołu za mało góry. Pamiętajmy, że zdjęcie to osoba + otaczające ją tło, więc kontrolujmy całość fotografii, a nie tylko twarz modela.



Ok, ode mnie tyle na dziś ;) Pamiętajcie, że do robienia zdjęć można wykorzystać zarówno aparat jak i telefon. Zasady są te same dla obu tych urządzeń. Jeśli masz kłopot z trzymaniem poziomu czy pionu, możesz wspomóc się włączając sobie siatkę z trójpodziałem kompozycji na podglądzie.


Zobacz przykładową galerię zdjęć



Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:



Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książki



Comments


bottom of page