top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Po co komu siatka podziału ekranu? Jak to działa? Jak z niej korzystać?Jak działa siatka podziału ekranu? Po co w ogóle jest? Do czego służy? Jak z niej korzystać? Już wam wyjaśniam.


Siatka trójpodziału ekranu / siatka podziału ekranu - zwał jak zwał. Chodzi o siatkę, którą można sobie włączyć na ekranie aparatu lub w telefonie. Siatka ta dzieli nam ekran na 9 części z 4 punktami przecięcia. Jeśli nie wiesz, do czego służy, może cię już na "dzień dobry" wkurzać i masz chęć ją wyłączyć.


No dobra, ale skoro jest, to nie bez powodu. Do czego służy?


Cóż, najprościej mówiąc, ma ci pomóc w zrobieniu poprawnego zdjęcia. Ważne info - siatka nie nałoży się na zrobione zdjęcie, ona jest widoczna tylko na ekranie podczas wykonywania zdjęcia. Dzięki niej jesteś w stanie kontrolować to, czy horyzont jest prosty, czy budynki / ściany są proste, czy latarnie i inne proste przedmioty się nie przekrzywiają. Dodatkowo trenujesz kompozycję - ustawiasz fotografowany obiekt idealnie na środku lub w jednym z 4 mocnych punktów (tam, gdzie przecina się nasza siatka), dzięki temu masz kontrolę nad tym, czy na zdjęciu nie ma za dużo góry/ dołu lub boku.


Koniecznie zobacz tutorial na TikToku. Nie zapomnij zaobserwować profilu!Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiコメント


bottom of page