top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

KTO tak naprawdę robi zdjęcia - aparat, preset, a może fotograf ?Wiele się już w życiu nasłuchałam na temat robienia zdjęć i efektu końcowego. Często dostaję pytania, jakim sprzętem fotografuję, bo dana osoba też chciałaby robić TAKIE zdjęcia. Owszem, sprzęt ma znaczenie, jednak zdjęcia, które widzicie nie są w stu procentach jego zasługą.


Dowodem na to jest ten news


Spotkałam się już z opinią, że to aparat robi piękne zdjęcia. Potem, że wystarczy tylko nałożyć preset (dla niewtajemniczonych - to nakładka/ filtr na zdjęcie stosowana w programie graficznym, która nadaje mu klimat). Wybaczcie, że za kilka sekund obalę wasze teorie...


Powyżej widzicie kolaż


  1. Na zdjęciu pierwszym jest fotografia prosto z karty, nieskalana żadnym przesuwakiem, presetem czy filtrem. Po prostu surowizna.

  2. Na zdjęciu drugim nałożony preset. TYLKO nałożony, bez jakiejkolwiek poprawki, ingerencji. I co? Naprawdę wystarczy jedno kliknięcie i po sprawie, koniec roboty?

  3. Na zdjęciu ostatnim widzimy efekt końcowy PO DOSTOSOWANIU presetu, czyli: wyciągnięcie postaci na pierwszy plan rozjaśniając ją i ściemniając tło, ściągnięcie kontrastu z twarzy i ręki, lekkie wygładzenie skóry i dołożenie ciepłego koloru na kwiaty.


Wnioski


Owszem, klasa aparatu ma znaczenie, jednak fotografując za dnia 'pod chmurką', sprawdzi się tak naprawdę każdy sprzęt. Kwestia tego, jak ustawicie modela i gdzie. Wielokrotnie udowadniałam już, że możliwe jest fotografowanie 'kalkulatorem' (aparat niższej klasy) i robienie świetnych zdjęć. Różnica wyjdzie przy trudniejszych warunkach oświetleniowych, np. wieczorem czy w nocy.


Preset ma nam nadać klimat, ale jedno kliknięcie nie sprawi, że nasze zdjęcie od razu będzie miało efekt WOW. Czasem nad fotką trzeba jeszcze popracować.


Kolejna sprawa to ubiór. To, jak ubrani są nasi modele, w jakich są kolorach i wzorach również ma ogromny wpływ na efekt końcowy zdjęć. O kolorach, wzorach i ogólnie o tym, jak ubrać się na sesję zdjęciową pisałam tutaj: Dlaczego kolory ubrań na sesję zdjęciową mają znaczenie?


I pamiętajcie, że dysponuję sukienkami, które możecie wypożyczyć na nasze sesje ;) Wypożycz sukienkę na sesję zdjęciową W arsenale suknie obszerne, balowe i takie na mniejsze rozmiary ;)


Zerknijcie raz jeszcze: surowe, preset i efekt końcowy
Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page