top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Kraków, kamieniołom Liban. Plan filmowy Listy Schindlera


Kamieniołom Liban, Kraków. Kamieniołom Libana

Zapraszam was na wycieczkę po kamieniołomie Liban w Krakowie. Miejsce to było między innymi obozem pracy oraz planem filmowym "Listy Schindlera" z 1993 roku, reż. Stevena Spielberga. Wciąż można tam znaleźć pozostałości scenografii.


Oświadczyny na Kopcu


Z tym miejscem w Krakowie, a konkretnie z Kopcem Kraka który wznosi się nad kamieniołomem, mam osobistą historię. Na Kopcu, w środku zimy, przyjęłam oświadczyny Szymona. Było ciemno, zimno i wietrznie. Nie wiedzieliśmy, że za naszymi plecami jest widok na kamieniołom... Ledwo widać było panoramę Krakowa... Na Kopiec wróciliśmy rok później, już za dnia i wtedy naszym oczom ukazał się Liban w swojej pełnej krasie. Widok mega. Bardzo chciałam kiedyś zejść na dół i zobaczyć stalowe konstrukcje z bliska. Taki tam...urbex, ale nie wiedziałam, czy to w ogóle możliwe i czy istnieje jakieś wejście.


Plan filmowy S. Spielberga


Jak wielkie było moje zaskoczenie, gdy dowiedziałam się, że to nie zwykły kamieniołom... a miejsce z historią, na dodatek plan filmowy "Listy Schindlera". Ale zanim o tym, nieco faktów o samym Libanie, bo to historia ciekawa sama w sobie.


Kamieniołom Liban / Kamieniołom Libana


Kamieniołom Libana wziął swoją nazwę od właściciela, żydowskiego przedsiębiorcy Bernarda Libana, potocznie zaczęto mówić na niego po prostu kamieniołom Liban. W październiku 1942 roku Liban przejęli okupanci niemieccy i założyli Obóz Karny Służby Budowlanej. Więźniowie tego obozu pracowali na miejscu. Po II Wojnie Światowej kamieniołom nadal funkcjonował, aż do 1986 roku.


Film "Lista Schindlera"


W 1993 roku Steven Spielberg w Libanie kręcił sceny do nagrodzonego Oskarami filmu "Lista Schindlera". Na potrzeby produkcji na terenie kamieniołomu powstało 11 wieżyczek strażniczych oraz 34 baraki, droga dojazdowa z replik żydowskich macew (nagrobków) oraz charakterystyczne ogrodzenie pod napięciem. Scenografia podobno kosztowała 600 000 dolarów. Liban w filmie "zagrał" obóz koncentracyjny Kraków Płaszów, który rzeczywistości... znajduje się kawałek dalej.


Gdy ekipa skończyła kręcić film, nie uprzątnęła w całości swojej scenografii. Do dziś na ziemi leżą repliki macew, stoi też ogrodzenie z drutem kolczastym.A co ze stalowymi konstrukcjami pieców do wypalania wapna?


Jak czytamy na stronie podgorze.pl: Prace [w kamieniołomie] przeprowadzano na trzech piecach kręgowych, które potem wyburzono, a na ich miejsce wybudowano w latach 1971-72 widoczne do dziś piece szybowe. Znaleźć można też pozostałości po torach kolejowych (są szyny i podkłady).


Zapomniany kawał historii


Jak dla mnie miejsce niezwykle fascynujące, z historią... i niestety zmarnowanym potencjałem, wręcz zapomniane. Jako miejsce historyczne, z mocnym żydowskim akcentem, z czego historia Krakowa słynie, został moim zdaniem... totalnie zlany. Nie miałam pojęcia, że kręcono tam film i że kamieniołom miał swój epizod w historii II Wojny. Miejsce to zwróciło moją uwagę wizualnie, ale jego historia sprawiła, że stał się jeszcze ciekawszy.


Wejście na teren Libanu jest na własne ryzyko. Kamieniołom można obejść górą dookoła, ale radzę uważać (z Kopca Krakusa po lewej stronie w płocie jest przejście, można też podążać ul. Za Torem i skręcić w pewnym momencie w lewo na leśną ścieżkę. Jest tak mocno wydeptana, że nie da się tego minąć). Nie polecam wchodzenia na stalowe konstrukcje, bo są bardzo mocno nadgryzione przez czas.


Czy jest niebezpiecznie? Tak.

Czy jest fascynująco? Tak.


Kamieniołom Liban, Kraków. Zobacz zdjęcia z eksploracji terenuZobacz film:Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książki

Comments


bottom of page