top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Domowa sesja zdjęciowa typu lifestyle. Co musisz wiedzieć o zrobieniu sesji foto w domu?Co musisz wiedzieć decydując się na domową sesję zdjęciową typu lifestyle? Jak przygotować dom/ mieszkanie do sesji zdjęciowej? Przedstawiam wam kilka praktycznych porad.


Sesja fotograficzna w domu i mieszkaniu


Cieszy mnie fakt, że coraz więcej osób decyduje się na zaproszenie do swoich czterech ścian fotografa. Przy dziecku / dzieciach takie rozwiązanie jest dla rodziny na pewno lepszym rozwiązaniem, bo odpada nam konieczność ubierania się, pakowania i jazdy samochodem. Sesja zdjęciowa w domu - brzmi super, ale u wielu z Was zapewne zapali się lampka w głowie, że przecież nie mamy iści instagramowego domu / mieszkania. Wszędzie walają się zabawki dzieci, ściany wymagają odświeżenia itd. Rodzi się sporo wątpliwości. Czy mój dom / mieszkanie nadaje się do sesji zdjęciowej?


Jak przygotować mieszkanie lub dom do sesji fotograficznej?


Zacznijmy od tego, że fotograf przyjeżdża fotografować Was i nie robi zdjęć do magazynu z wnętrzami. To Wy jesteście najważniejsi. Kolejna sprawa - to Wy mówicie, w jakim pomieszczeniu sesja może się odbyć (salon, kuchnia, pokój dziecka lub sypialnia itd). Po wybraniu miejsca należy go nieco pod sesję przygotować. Nie mam tu jednak na myśli kapitalnego remontu.Z pola widzenia sprzątamy butelki, pieluchy, ubrania, kubki, zabawki, piloty, wszystkie "drażniące oko" bibeloty, które mogą odwrócić naszą uwagę na zdjęciu. Czasem jednak uprzątnięcie wszystkiego jest niemożliwe ;) i po prostu zostaje. Na miejscu, już podczas trwania sesji możemy dokonywać modyfikacji na bieżąco, np. przesuwając stół czy krzesła. Pamiętajcie, że sesja lifestyle jak sama nazwa mówi - to styl życia.


Ciasne i ciemne pomieszczenia


Zdarza się, że sesja odbywa się w bardzo ciasnym pomieszczeniu, np. w mieszkaniu lub w domowych salonach, w których mamy duże, masywne meble, których nie sposób przesunąć. Meble stanowią jedną przeszkodę, która może wkraść się w kadr. Kolejną może być dostęp światła i ciemne kolory ścian. Jeśli nasi modele dodatkowo ubiorą się na czarno, mamy niezłe, problematyczne kombo.


Jak temu zaradzić?


Przede wszystkim, modele muszą się ubrać w jasne kolory (czernie, granaty, ciemne brązy odpadają, no chyba że ubrana jest tak jedna osoba - to jeszcze ujdzie). Utarło się, że ciemne, szczególnie czarne kolory wyszczuplają... może to jest główny powód, dlaczego ludzie tak chętnie ubierają się w ten kolor do zdjęć... Kolejna rzecz to wykorzystanie jak najbardziej źródeł światła, np. okien, wiszących lamp i lamp błyskowych.


Nie każdy fotograf korzysta z lamp błyskowych podczas sesji domowej / lifestyle. Przy noworodku to już w ogóle niedopuszczalne, by walić ostrym fleszem po oczach dziecka, które ma zaledwie kilka dni. W takich wypadkach podnosi się czułość ISO na maxa, ryzykując wysokim ziarnem na zdjęciach, które później w obróbce można złagodzić, a które na drukowanych zdjęciach jest w zasadzie niewidoczne.Chcę jedno, a dostaję drugie


Mam tu na myśli realizm osób zamawiających wizytę fotografa u siebie. Każdy dom / mieszkanie jest inne, w każdym warunki do robienia zdjęć są inne. Jedne są ciaśniejsze, drugie bardziej obszerne. Decydując się na zdjęcia w domu i mając świadomość, że wybieramy ciemne i ciasne pomieszczenia, nie oczekujmy, że nagle zrobi się na nich instagramowo-biało, a wszystkie meble magicznie znikną. Zrobienie sesji zdjęciowej jest możliwe w każdym pomieszczeniu. Ważne, by każdy miał świadomość tego, jakie warunki oświetleniowe i kolorystyczne w nim panują oraz co stoi wokół nas.Wiele z mieszkań, które odwiedziłam, podobnie jak domów, nie miało pełnego wykończenia. Ale co z tego? :) Nie każdy jest idealny, ja też nie. Liczycie się Wy i wasze relacje. Chcę, by na naszym spotkaniu panowała atmosfera luzu, dobrej zabawy, by była radość, uśmiech, przytulanki, tańczenie, rozmowa itd.


Dlatego edukuję w tym temacie


Publikuję poradniki, doradzam, mówię otwarcie co jest dla mnie ważne, a co mniej, co się liczy, a co nie. Widzę, kto zgłasza się do mnie z przypadku, a kto doskonale nadaje na tych samych falach i wiem, że zadał sobie odrobinkę trudu by albo zapytać albo wejść na stronę i przeczytać. Pytajcie co i jak przygotować, w co się ubrać, podsyłajcie propozycje zestawów ubraniowych - doradzę co i jak. Każdemu z nas zależy na tym, by sesja była udana, łatwa, przyjemna i by z uśmiechem się do niej wracało. Bardzo nie lubię, gdy trafia mi się ktoś z przypadku, bo to rodzi później wiele nieporozumień i niepotrzebnych nerwów lub rozczarowań.


Przykłady sesji domowej lifestyle, gdzie miejsca jest sporoPrzykład sesji zdjęciowej lifestyle w mieszkaniu, gdzie miejsca mamy mniejDziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książki
Comentários


bottom of page