top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Co składa się na finalną cenę usług fotograficznych, czyli dlaczego fotograf TYLE kosztuje?


Agnieszka Kaźmierczak Fotografia, dziewczyna w okularach

Dlaczego fotograf TYLE kosztuje? Dlaczego fotograf jest taki drogi? Na głowę upadliście? Sami sobie zdjęcia zrobimy telefonem... Czyli co składa się na finalną cenę usług fotograficznych.


To jeden z najtrudniejszych tematów, bo wciąż mieszczący się w szufladce tabu - czyli porozmawiajmy o pieniądzach. Dlaczego usługi fotograficzne tyle kosztują? Spróbuję wam to wyjaśnić posługując się kilkoma przykładami:


  1. Na finalną cenę usług fotograficznych składa się przede wszystkim doświadczenie i umiejętności fotografa, których ten nabył praktykując fotografię latami, ucząc się, szkoląc, odbywając kursy, które do tanich nie należą. Dzięki temu wie jak ustawiać modeli, jak rozmawiać z klientami, jak obniżyć poziom stresu, jak przekonywać do siebie dzieci by te chciały współpracować itd. by finalnie sesja wyszła tak dobrze, jak to tylko możliwe.

  2. Fotograf to nie organizacja charytatywna, a zawód z którego on żyje, dodatkowo opłaca niezbędne licencje na programy graficzne, galerie internetowe, księgową, opłaca podatki, ZUSy itd. Więc nie myśl, że gdy ktoś bierze za ślub 5000 zł to pełne 5000 zł zostaje mu w kieszeni...

  3. Eksploatacja sprzętu - tak, sprzęt trzeba serwisować, karty dokupować, baterie też.

  4. Wydruk zdjęć i albumów oraz koszt kuriera, który nam przywiezie zamówienie z drukarni. Do tego opakowanie w które pakujemy zamówienie, by wyglądało elegancko, wizytówki, ulotki i dodatki.

  5. Zakup gadżetów i sukienek na sesje zdjęciowe, z których klient może skorzystać.

  6. Utrzymanie strony WWW.

  7. Odległość jaką trzeba pokonać dojeżdżając do klienta.


To tylko kilka przykładów na to, co wpływa na koszt sesji czy usługi foto.Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page