top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

10 miejsc do odwiedzenia w RzymieRzym - miasto niemalże na każdym kroku pachnące historią. Ciekawostek historycznych jest tam tak wiele, że jeśli to twoja pierwsza wizyta w tym mieście - polecam opcję z przewodnikiem. My tak zrobiliśmy i nie żałujemy ani złotówki.


4 dni i łącznie 5 przewodników, którzy oprowadzili nas po Watykanie oraz zakamarkach Rzymu. Zobaczyliśmy wszystkie najważniejsze punkty na mapie miasta i już po jednym dniu bez problemu samodzielnie poruszaliśmy się po mieście metrem. Każdy z naszej grupy turystów otrzymał radio i słyszał przewodnika podczas pieszych wędrówek. Wybraliśmy listopadowy wyjazd (wówczas temperatury są bardzo przyjemne, nie ma też tak ogromnych tłumów) z biurem podróży Regent (zimowa magia Rzymu).


Czy żałuję? Nie. Ani trochę. Czy się nachodziliśmy? Tak. Czy bym to powtórzyła? No ba. Wybór opcji z przewodnikiem był strzałem w 10.


Przygotowałam dla was listę miejsc wartych odwiedzenia - tych bardziej i mniej znanych w Rzymie. Znajdzie się coś dla oka i coś dla smakoszy. Lecimy!


1. Lodziarnia 150 smaków Gelateria Della PalmaJeśli jesteście smakoszami dobrych rzemieślniczych lodów, musicie udać się do lodziarni 150 Gusti (Gelateria Della Palma). Lodziarnia mieści się dosłownie 3 minuty spacerkiem od Panteonu. Najpierw udajecie się do kasy, gdzie opłacacie sobie kubeczek na ilość gałek, następnie udajecie się do obsługi, która nakłada wam wybrane przez was smaki lodów. Wybór jest ogromny.


2. La Casa del Caffè Tazza d'OroNajstarsza palarnia kawy w Rzymie, serwująca najlepszą kawę w mieście. Kolejki potrafią być czasem bardzo długie, ale obsługa idzie całkiem sprawnie (kupujesz kawę przy kasie, a następnie udajesz się z paragonem do baristy, który przygotowuje twoje zamówienie). Serwują nie tylko kawę. Na miejscu można także zakupić akcesoria kawowe i kawę w paczkach. Kawiarnia mieści się około minuty spacerkiem od Panteonu, charakteryzuje się dużym, żółtym szyldem i wizerunkiem dziewczyny siejącej kawę.


Tak więc jeżeli marzy ci się spróbowanie najlepszej kawy w Rzymie - wybór jest prosty... La Casa del Caffè Tazza d'Oro.


3. Sklep z jedzeniem FornoPrzy Fontannie di Trevi znajduje się niepozorny mały sklepik z jedzeniem o nazwie Forno, który serwuje bardzo dobre kanapki (na ciepło i zimno) oraz pizzę na kawałki. Nie zabije was ceną a jedzonko jest całkiem smaczne. No a jak już jesteśmy przy fontannie...


4. Fontanna di TreviSłynna włoska fontanna przy której - nie ważne czy rano czy wieczorem - zawsze są tłumy. Do fontanny rzecz jasna nie można wchodzić, nie można też moczyć rąk. Porządku przy niej pilnują policjanci. Można wrzucić pieniążek "na szczęście", ale uwaga - ilość wrzuconych monet ma znaczenie: 1 moneta - na powrót do Rzymu, 2 monety - szybkie zakochanie, 3 monety - ślub. Przy fontannie - podobnie jak w całym Rzymie należy uważać na kieszonkowców.


5. Hiszpańskie schodySchody hiszpańskie we Włoszech zbudowane przez francuzów... Mają 138 stopni i należą do najdłuższych oraz najszerszych w Europie. Odbywają się na nich coroczne pokazy mody, a wiosną zdobi je kwiatowa dekoracja ustawiana z okazji festiwalu kwiatów. Zimą, w okresie Bożego Narodzenia, na tarasie schodów ustawiana jest szopka. Przy schodach hiszpańskich znajdują się alejki z markowymi, światowymi butikami.


6. Forum RomanumNajstarszy plac miejski w Rzymie, otoczony sześcioma z siedmiu wzgórz: Kapitolem, Palatynem, Celiusem, Eskwilinem, Wiminałem i Kwirynałem. Główny polityczny, religijny i towarzyski ośrodek starożytnego Rzymu, miejsce odbywania się najważniejszych uroczystości publicznych.


7. WatykanJeśli wybieracie się do Watykanu w czasie trwania nabożeństw - liczcie się z oczekiwaniem w kolejce, bo na wejściu prowadzona jest kontrola osobista niczym na lotnisku. Jeśli chcecie wejść do bazyliki św. Piotra - znowu czeka was kontrola (bezpieczeństwa i przyzwoitości dot. ubioru) i oczekiwanie w kolejce. W bazylice warto zejść do podziemi, by zobaczyć grobowce papieży. Sam obiekt robi wrażenie - wysoki, wielki i... złoty. Jeśli będziecie mieć czasowy fart - załapiecie się na zmianę warty straży watykańskiej.


Ciekawostka: Im bliżej Watykanu - tym drożej (zarówno w knajpach jak i sklepach). Dlaczego? Z tego co nam przekazano, Watykan przestał się mieścić w swoich budynkach i wykupuje budynki poza swoimi murami, więc niektóre, choć są na terenie Rzymu, należą do Watykanu. Poza tym turystyka. Wiadomo - pielgrzymi będą chcieli coś zjeść i kupić pamiątkę...


8. Szczątki świętego WalentegoNie jestem zwolenniczką zwiedzania kościołów, a w Rzymie macie ich blisko tysiąc. Co ciekawe - w większości z nich są jakieś dzieła sztuki albo szczątki świętych. Na uwagę zasługuje bazylika Matki Bożej in Cosmedin (wł. Basilica di Santa Maria in Cosmedin) niedaleko Circus Maximus. Dlaczego? Znajduje się tam czaszka świętego Walentego. Często przychodzą tam pary prosić o pomyślność w związku.


9. Usta prawdyW tym samym miejscu co relikwie św. Walentego znajduje się płaskorzeźba "Usta prawdy". W średniowieczu przy rzeźbie wykonywano podobno wyroki poprzez ucięcie ręki jako karę za kłamstwo lub zdradę. Nam opowiadali, że gdy mąż chciał sprawdzić wierność żony podczas jego nieobecności, zaprowadzał ją właśnie do ust prawdy.


10. KoloseumKoloseum warto zobaczyć za dnia jak i nocą - z resztą jak cały Rzym. O Koloseum rozpisywać się nie będę, ale w skrócie powiem - arena cierpienia, śmierci i chwały.Będąc w Rzymie spróbujcie też koniecznie pizzy rzymskiej oraz carbonary.


Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książki留言


bottom of page