top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Uczymy się robić rogale świętomarcińskie w MUZEUM ROGALOWYM W POZNANIUJedną z najbardziej popularnych atrakcji Poznania (poza rzecz jasna koziołkami) jest słynne Rogalowe Muzeum, które mieści się przy Rynku. Miejsce to uczy historii i sposobu przyrządzania rogali świętomarcińskich, które są symbolem Poznania.


Dzień Świętego Marcina


Świąteczny dzień obchodów religijnych obchodzony 11 listopada. W Poznaniu w Dniu św. Marcina na ul. Święty Marcin (tak, w Poznaniu jest taka ulica) odbywa się festyn pod nazwą „Imieniny ulicy”.


Rogalowe Muzeum


Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat Dnia Świętego Marcina oraz słynnych świętomarcińskich rogali, odwiedziliśmy Rogalowe Muzeum, które znajduje się na Rynku w Poznaniu, w kamienicy usytuowanej na wprost od słynnych poznańskich koziołków. Za wstęp oczywiście trzeba było uiścić opłatę, lecz cena warta jest tego, co na nas czeka.


Prowadzący opowiadają historię, zapraszają do wspólnego pieczenia rogali, a na koniec otrzymuje się certyfikat czeladnika i kawałek rogala do degustacji. Nie jest to standardowe muzeum, po którym się tylko chodzi i ogląda eksponaty. Publiczność trafia na widownię do wielkiej sali z kuchnią. Po zajęciu miejsc zaczyna się całe - dosłownie - show, w którym można wziąć czynny udział.


Rogale są bardzo syte


W skład ich nadzienia wchodzi biały mak. Ich górną część obficie oblewa się lukrem i posypuje orzeszkami. Oryginalne rogale w Poznaniu kosztują ponad 40 zł za 1 kg (ok. 16 zł za szt). Tańsza wersja dostępna jest, np. w Biedronce po ok. 8 zł (za szt).


Osobiście bardzo zachęcam do odwiedzenia tego miejsca, gdy będziecie w Poznaniu. Doskonała dawka świetnej zabawy i humoru oraz dużo wiedzy historycznej przedstawionej w bardzo zrozumiały, jasny i prosty sposób. Wejście do Rogalowego Muzeum znajduje się z tyłu kamienicy (nie od strony Rynku, tam wychodzą okna kuchni).


Nieco więcej o rogalach i św. Marcinie pisałam z okazji Dnia Świętego Marcina dla portalu Nowiny.pl. Materiał dostępny jest tutaj Dzień Świętego Marcina, rogale świętomarcińskie czyli o tradycji prosto z Poznania.Zobacz więcej:Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiCommentaires


bottom of page