top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Moja filozofia w pracy z dzieckiem na sesji zdjęciowejJak pracować z dzieckiem na sesji zdjęciowej? Ilu fotografów, tyle sposobów, ale ja dziś podzielę się z tobą swoim.


Moja filozofia pracy z dzieckiem na sesji zdjęciowej


Jak pracować z dzieckiem na sesji zdjęciowej? Nie każdy fotograf będzie się w tym temacie czuł komfortowo i nie każdy będzie ten temat po prostu... czuł. To mogą nie być jego klimaty. Mnie ten temat sprawia całkiem sporo frajdy, ale żeby tak było, kieruję się kilkoma zasadami:Po pierwsze - wszystko zależy od wieku dziecka. To decyduje o dynamice pracy. Starsze dzieci będą ruchliwe, ciekawe, będą chciały się bawić i raczej za długo w miejscu nie usiedzą. Okazanie im zainteresowania, pytanie się o ich ulubione zajęcie, o zabawkę czy cokolwiek co nam przyjdzie do głowy sprawia, że zyskujemy ich zaufanie. Dynamika pracy jest nieco bardziej intensywna. W przypadku noworodków dynamika pracy jest dużo bardziej spokojna, bo dziecko wymaga spokoju, czułości i bliskości.Oba przypadki łączy jedno - poczucie bezpieczeństwa, co jest drugim filarem mojej filozofii pracy z dzieckiem na sesji zdjęciowej. Staram się zapewnić im poczucie bezpieczeństwa - że nie zrobię im krzywdy, a wręcz przeciwnie - będziemy się super bawić. Jakby nie patrzeć, jestem dla nich (w wielu przypadkach) osobą obcą. One nie wiedzą, kto to fotograf i co tu się będzie za chwilę działo, więc często na "dzień dobry" chowają się za nogami rodziców lub nie chcą schodzić im z rąk. Należy pamiętać, że każde dziecko jest inne i każde będzie się do nas przekonywało w różnym tempie (jedne szybciej, drugie dłużej).Dobre rozpoczęcie współpracy to większa gwarancja sukcesu. Dla mnie miarą tego, że zadanie zostało dobrze wykonane jest to, że po zakończonej sesji... dzieci chcą więcej i nie chcą zabawy kończyć. I prawdą jest, że trzeba być nie tylko kreatywnym, ale i anielsko cierpliwym ;)


Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page