top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Jak często zmieniasz pościel? Pewnie robisz to za rzadkoZastanawialiście się kiedyś nad tym, jak często należy zmieniać pościel? Co grozi ci, jeśli sypiasz w brudnym, przepoconym i śmierdzącym łóżku? A jeśli w twoim łóżku śpi pies - na domiar złego dochodzi sierść i bakterie naniesione przez czworonoga...


Niewinne Insta Story...


Jeszcze do niedawna się nad tym nie zastanawiałam... po prostu przebierałam pościel, gdy "czuć" już było, że czas lub pies postanowił dołożyć do niej swój artystyczny wkład w postaci naniesionego brudu. Sprawa przebierania pościeli dała mi do myślenia gdy na Insta Story sklepu Kimo (z pościelami) właścicielka puściła storika, że właśnie wrócili z wyjazdu, jest środek nocy, a ona przebiera pościel, bo właśnie niefortunnie wypadł termin zmiany. Powiedziała, że pościel należy zmieniać co 2 tygodnie, a jeśli masz psa - to nawet częściej.


Tak, nasz pies śpi z nami, choć czasem nocą wędruje po swoich legowiskach lub po prostu kładzie się na podłodze bo mu za gorąco. Ale tak, ma otwarte drzwi do sypialni 24h. Z tego też względu pościel przebieram, trzepię i wietrzę dość często, bo tempo brudzenia się jej jest znacznie szybsze.


A teraz nieco faktów o zmianie pościeli


Regularna zmiana pościeli pozwala pozbyć się potu, wydzielin ciała, włosów, sierści zwierząt, resztek martwego naskórka. Mikrobiolodzy zalecają, żeby pościel wymieniać nie rzadziej, niż co tydzień. Wiele poradników mówi z kolei, że... raz na dwa tygodnie (wszystko zależy od czynników zewnętrznych). Warto również wietrzyć pościel, najlepiej codziennie.


Czym grozi spanie w brudnej pościeli?


Zbyt długie spanie w brudnej pościeli może skutkować chorobami skóry (np. pojawieniem się lub nasileniem trądziku), pojawieniem się alergii czy astmy, ponadto brudna pościel stanowi idealne środowisko do rozwoju bakterii i grzybów, które są niebezpieczne dla zdrowia. Natknęłam się też na informację, że powoduje szybsze przetłuszczanie się włosów.


Śpisz na materacu piankowym? Nie zapomniej o specjalnej macie pochłaniającej wilgoć. Pianka nienawidzi wilgoci / wody

Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiCommentaires


bottom of page