top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

4 MOCNE fragmenty książki "JEDEN OBRAZ- WIELE SŁÓW" D. RaniszewskiejDziś słów kilka o książce Doroty Raniszewskiej "Jeden obraz - wiele słów". Autorka wykorzystuje fotografię w psychoterapii.


To kolejna książka, która zagości w mojej biblioteczce i raczej jej nie opuści (pożyczyć mogę, ale raczej jej nie sprzedam). Z wielką przyjemnością będę do niej wracać, bo nie wiedziałam, że fotografię można wykorzystywać W TAKI SPOSÓB do terapii. Genialne rozwiązanie.


Dziś chciałabym podzielić się z wami czterema fragmentami, które aż sobie zaznaczyłam, bo tak bardzo ze mną rezonują (tak, czasem kreślę po książkach).


MOJE TOP 4 FRAGMENTÓW KSIĄŻKI D. Raniszewskiej "Jeden obraz - wiele słów":


1. MUSZĘ ZMIENIĆ OKULARY. PATRZĘ NA WSZYSTKO PRZEZ PRYZMAT PIENIĘDZY. Myślę, że muszę zarabiać, żeby być bezpiecznym, ale jednocześnie nie czuję się bezpiecznie, bo praca mnie zżera...Nie pozwalałem sobie nawet na obejrzenie filmu wieczorem, tylko czytałem rzeczy zawodowe. O TAKĄ ODWAGĘ W SPOJRZENIU NA WŁASNE ŻYCIE CZĘSTO CHODZI W PRACY ROZWOJOWEJ. O odwagę, aby zrobić coś inaczej niż dotychczas i lepiej dla siebie samego niż dotychczas.


2. ... w życiu codziennym brak jest czasu na krótką pogawędkę ze znajomymi w pracy lub rodziną, a rozmawiamy tylko po to, aby załatwić bieżące sprawy. Dominuje celowość i pragmatyzm. W efekcie ludzie często FUNKCJONUJĄ w prac, jakby to był czas poza życiem, a NIE ŻYJĄ JAK OSOBY KTÓRE SPEŁNIAJĄ SIĘ SPOŁECZNIE I ZAWODOWO W ZGODZIE ZE SWOIMI WARTOŚCIAMI.


3. Biada ludziom, którzy WIDZĄ, a nie wiedzą, CO WIDZĄ. Zdjęcia w mediach obiecują zmiany na lepsze: lepszy wygląd, lepsze zdrowie, lepsze życie, lepszy ja, lepszy ty, lepsi my. To nieustannie nadawany przekaz o niedoskonałości człowieka i konieczności ciągłego poprawiania siebie, który pogłębia i utrwala BRAK AKCEPTACJI dla siebie samych, konsumpcję oraz uzależnienia.


4. Komponowanie, tworzenie obrazów oraz opowiadanie o nich to działania twórcze pozwalające doświadczać sprawczości, zaangażowania i samodzielnego osiągania. Tworzenie kolaży czy robienie zdjęć to przejście ze sfery myślenia i mówienia do sfery działania, co pozytywnie wpływa na wiarę we własne talenty i możliwości.


Dziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page