top of page
  • Agnieszka Kaźmierczak

Štramberk, ruiny zamku i jaskinia Sipka. Nasza CZESKA wyprawa w góryCzeska trasa, którą przebyliśmy miała około 16 km i zajęła nam prawie cały dzień. Szła mniej więcej tak: Vlcovice-Janikovo sedlo-Sostyn-Koprivnice- Biala hora (biała góra) - Stramberk - Jaskinia Sipka. Po drodze była jeszcze czerwona góra i widok na kamieniołom. No i w sumie 3 wieżyczki widokowe na trasie.


Chodzenie po górach z zapaleniem zatok jest nieco bardziej męczące niż normalnie, no ale do Stramberka chciałam jechać już dawno, a taka okazja zdarza się rzadko (wyjazd kosztował nas 35 zł na osobę, na końcu powiem wam, jakim cudem).Po drodze zaliczyliśmy kilka górek. Na pierwszej widok mnie jakoś nie do końca zachwycił, bo o ile pogoda dopisała i widoczność była bardzo dobra (widać było nawet rydułtowską hałdę), to widok przemysłu tuż pod górskim szczytem jakoś mi nie współgrał... Dalej było zdecydowanie lepiej. Zaliczyliśmy punkt widokowy na skałce, potem drewnianą wieżę widokową, następnie wieżę widokową na Białej Górze, ruiny zamku i kolejną wieżę widokową już w Stramberku (truba). W niezwykle urokliwej mieścinie mieliśmy jakąś godzinę dla siebie, podczas której odwiedziliśmy Stary Browar, pochodziliśmy po stromym rynku i kupiliśmy tutejszy przysmak, czyli Stramberskie Uszy (piernikowe ciastka). O genezie przysmaku można przeczytać tutaj [legenda o stramberskich uszach]. Są naprawdę bardzo smaczne ;) Było też czeskie piwo i słynna Kofola czyli odpowiednik Coca Coli. Na zakończenie dnia Jaskinia Sipka oraz widok na kamieniołom.Jako właścicielka i wielbicielka czworonogów muszę zaznaczyć, że w Stramberku na każdym kroku przy koszach na śmieci znajdowały się stojaki z workami na psie odchody. Brawo :)
Czy był jakiś kłopot z porozumieniem się?


Nie, nie było. Do Czech przyjeżdża sporo polskich turystów, więc można się było dogadać. W Starym Browarze dodatkowo menu macie w dwóch językach: czeskim i angielskim. Oznakowanie toalet może być mylące ;) Pani to panowie, a damy to damski ;)


Jak z płaceniem? Jakie ceny?


Można płacić polskimi kartami płatniczymi, ale warto mieć też ze sobą czeską gotówkę. Jakie ceny? Cóż, porównywalne co w PL, więc jakiegoś wielkiego szoku nie było ;) Z resztą... porównajcie sobie. Pod spodem menu ze Starego Browaru, ceny w koronach.Jak pojechać na wycieczkę do Czech za 35 zł?


Letnie wyjazdy w góry na terenie Polski i Czech organizuje wodzisławski MOSiR. Koszt wycieczek w PL na osobę to 30 zł, do Czech 35 zł za osobę. Cena obejmuje przejazd w obie strony, ubezpieczenie, a po trasach idziecie z przewodnikiem. Dodatkowe atrakcje na trasie, np. płatne wstępy na wieże widokowe są opłacane indywidualnie. Wycieczki odbywają się w soboty. Obowiązują zapisy. Przy obecnych cenach benzyny taki koszt przejazdu w góry to naprawdę znikoma cena. Zapytacie, gdzie jest haczyk? Otóż, wycieczka jest dofinansowywana z jakiegoś programu profilaktycznego, więc w autobusie jedzie z wami dodatkowo psycholog, który robi wykład (teraz było o emocjach).Zobacz filmikDziękuję za lekturę! Pamiętaj, aby zaobserwować mnie na:Postaw wirtualną kawę i wspomóż wydanie kolejnej książkiComments


bottom of page